Connect with us

Dualar

Akşam ezanı ile birlikte oruç açıldıktan sonra İftar duası nasıl okunur?

Kutsal ay olan Ramazan ayı içerisindeyiz. Bu ayda birçok ibadet yapılır, teravi namazı kılınır ve en önemlisi de ayın temsilcisi olan oruç tutmaktır. İmsak vakti ve akşam namazı arasındaki geçen süre içerisinde hiçbir şekilde yemek yenilmez. Sonrasında ise akşam ezanı ile birlikte oruçlar açılır. İftar duası okunur. Oruç sayesinde beden rahatlar ve sıhhat bulur.

Published

on

Ramazan ayında küsler barışır, yakınlar akrabalar iftar yemeğine alınır ve böylece bağlar kuvvetlenir. Camilerde de Ramazan ayı boyunca hatmi şerif okunur.  Bu ay 11 ayın sultanı olarak nitelendirilmektedir İslam dinine göre. İbadetlerin kat kat sevapları fazlalaşır.  11 aydan daha faziletli ve kıymetli bir ay olarak nitelendirilir Ramazan ayı.

Bu ayda iftar yapmadan önce dualar edilir. Bu dua iftar duası olarak adlandırılır. Şimdi bilmeyenler için iftarda okunabilecek kısa bir duayı sizlerle paylaşalım.

Ramazan ayında oruç açmadan önce okunacak olan iftar duası şöyledir:

Allah’ım senin için oruç tuttum.

Sana inandım, sana güvendim.

Senin verdiğin rızık ile orucumu açtım.

Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.  

Ey! Bağışlaması bol Rabbim. Beni, ailemi ve inananları koru.

Milletimize birlik ve beraberlik ver. Amin.

İftar Duası, İslamın 5 şartından birisi oruç tutmaktır. Rabbimizin emriyle senenin bir ayını oruçlu geçiririz. Oruç imsak vaktinin çıkması ile başlayan ve iftar vaktinin girmesi ile sona eren Müslümanlar için farz olan bir ibadettir.

İki cihan selveri Peygamber Efendimiz (s a v )bir hadis- i’nde şöyle buyurmuştur:“ Üç kimsenin duası reddolunmaz” iftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası, Allahü Teala bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve” izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim” diye yemin eder.”

İftar Vaktinde Yapılacak Dua

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “

Manası:

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

Diğer Bir İftar Duası:

Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Anlamı: Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım.

Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

Peygamber Efendimizin İftar Duası

Muaz ibni Zühre Radiyallahu Anh: Beyan ediyor: Bana bildirildi ki, Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem İftar ettiği zaman şu duayı okurdu.

“Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.”

(Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.)

( Ebu Davud, Savm: 22)

Mervan ibni Salim, ibni ömer  Radiyallahu Anhümadan naklediyor:

Sallallahu Aleyhi Vesellem Resulullah Efendimiz, orucunu açınca şöyle derdi.

“Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallahTealaya sevap kesinleşti.” Cenabı Allah bütün dualarımızı kabul etsin.

Ayrıca yıllardır radyo ve televizyonlardan dinlediğimiz iftar duası:

Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, Sana inandım, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açtım, hamdolsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.

Ey bağışlaması bol Rabb’im! Beni, ailemi, milletimi, devletimi, ve bütün inananları koru, rahmetini ve yardımını esirgeme üzerimizden, bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Amin.

Oruç sadece aç kalmak değil, ayrıca kötü davranış, kötü söz ve dine aykırı davranışlardan da uzak kalmak demektir. Oruç tutan Müslüman oruçlu olduğu anlarda her davranışına ve ağzından çıkacak her söze de oldukça dikkat eder. 11 ayın sultanı Ramazan ayında şeytanların bağlandığı söylenir ve bu yüzden de Müslüman olan kişilerin kötülüklerden de uzak kalacağı düşünülür. Bu ayda içkiden de uzak durur insanlar. Küfürden ve şerden de uzak kalınır. Bu ay bitiminde Müslüman âlemi Ramazan bayramı ile ödüllendirilir. Ramazan ayında bir aydır tutulan oruç bayram süresince yasaklanır. Bayramda Müslüman olan herkes akrabaları ile buluşur. Büyüklere bayram ziyaretinde bulunulur. Bayramda yapılan ziyaretlerde sevap kapılarını açar Müslümanlara.

Ramazan ayı 11 aydan en hayırlısıdır İslam dininde. Bu ayda sevap kapıları sonuna kadar açılır. Günah kapıları kapanır. Şeytanlar insanlardan uzak durur. Yapılan ibadetlerden fazla fazla sevaplar kazanılır. Fitre verilir. Fitre ile yoksul insanların yüzleri güler.  Fakirlere iftar çadırları kurulur. Bu çadırlar sayesinde yoksulların karnı doyar. Kötülükler azalır. İftar sayesinde insanlar akrabaları ve sevdikleri ile bir sofrada buluşur. İftar vaktinde dualar edilir.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular