Connect with us

Kimdir?

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kimdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı görevine getirilen Mehmet Görmez kimdir? Mehmet Görmez daha önce hangi görevlerde bulunmuştur? Mehmet Görmez kimin yerine Diyanet İşleri Başkanlığına atanmıştır?

Published

on

Gaziantep’te 1959 yılında dünyaya gelen Mehmet Görmez, Gaziantep İmam Hatip Lisesi mezunlarındandır. 1987 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitiren Görmez aynı sene içerisinde Temel İslam Bilimleri Bölümünde, Hadis Anabilim Dalı üstünde yüksek lisansa başlamıştır. Mehmet Görmez, 1988’de MEB ‘den tahsis edilen bursla Mısır’a gitmiş ve Kahire Üniversitesi’nde araştırma ve incelemelere imza atmıştır.

1995 yılında Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlamasında Metodoloji Sorunu adlı teziyle doktorasını tamamlayan Mehmet Görmez, 1997 yılına kadar Kazakistan’da Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde İlhahiyat Fakültesinde hizmet vermiştir.

1998 yılında yardımcı doçent unvanı alan Mehmet Görmez, 1999’da doçentliğe yükseldi. 2003 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi çatısı altında dersler veren Görmez, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeliği de yapmıştır.

2003 yılında Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atanan Mehmet Görmez 2006 yılında profesör unvanı almıştır. 11 Kasım 2010 yılında, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun görevinden ayrılmasının ardından bu makama atanan Mehmet Görmez bugün aktif olarak bu görevi yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Mehmet Görmez; Kürtçe, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

AA

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular