Felak Suresi Okunuşu, Anlamı ve Hadisler

Felak Suresi

 0  11
Felak Suresi Okunuşu, Anlamı ve Hadisler

Felak Sûresi'nin Derin Anlamı ve Hadisler Işığında Önemi

Felak Sûresi, Kuran-ı Kerim'in 113. suresi olup, Mekke döneminde indirilmiştir. Sadece beş ayetten oluşan bu kesin, Müslümanlar tarafından korunmayla kalmayı ve "sabahın Rabbine sığınma" temasını içerir. Felak Sûresi, kötülüklerden korunma ve şer olaylardan Allah'a sığınma gibi güçlü mesajlar barındırır

Okunuşu: Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. 1- “Gul e’ûzu bi-Rabbi’l-felak. 2- Min şerri mâ halak. 3- Ve min şerri ğâsikın izâ vekab. 4- Ve min şerri’n-neffâsâti fi’l-ukad. 5- Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Anlamı: —Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. 1- “De ki: ben, karanlığı yarıp sabahı ortaya çıkaran Rabbe sığınırım, 2- Yarattığı şeylerin şerrinden, 3- Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, 4- Düğümlere üfleyenlerin şerrinden, 5- Ve hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden. (Allah’a sığınırım).

Hadisler Işığında Felak Sûresi'nin Önemi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), Felak Sûresi'ni ve onunla birlikte indirilen Nas Sûresi'ni, şeytanın kötülüklerinden, kıskançlıktan ve her türlü zarardan korunmak için saklandığını belirtmiştir. Bu sureler, "Muavvizeteyn" olarak bilinir ve Müslümanlar tarafından günlük dualarında sıklıkla yer alır. Hadisler, bu surelerin kötülüklere karşı bir kalkanın paylaşımını ve özellikle geceleyin okunmasının önemini vurgular.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow