Kâfirûn Sûresi Okunuşu ve Anlamı

Kâfirûn Sûresi

 0  14
Kâfirûn Sûresi Okunuşu ve Anlamı

Kâfirûn Sûresi, Mekke'de nazil olan ve 6 ayetlik kısa bir suredir. Bu surede, Allah'a ve Hz. Muhammed'e (sav) iman etmeyenlerle müminler arasındaki ayrılık açıkça belirtilmektedir.

Kâfirûn Sûresi'nin Okunuşu

(1) Kul yâ eyyühel-kâfirûn. (2) Lâ a'büdü mâ ta'büdûn. (3) Ve lâ entüm âbidûne mâ a'bud. (4) Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm. (5) Ve lâ entüm âbidûne mâ a'bud. (6) Leküm dînüküm veliye dîn.

Kâfirûn Sûresi'nin Anlamı

(1) De ki: "Ey kâfirler!" (2) "Ben sizin taptıklarınıza tapmam." (3) "Siz de benim taptığıma tapmazsınız." (4) "Ben sizin taptıklarınıza tapacak değilim." (5) "Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz." (6) "Sizin dininiz size, benim dinim bana."

Kâfirûn Sûresi'nin Fazileti

Kâfirûn Sûresi'nin birçok fazileti vardır. Bu sureyi okuyan kimsenin Allah tarafından korunacağına ve imanının sağlamlaşacağına dair hadisler rivayet edilmiştir. Ayrıca, bu sureyi her gün okuyan kimsenin cennette "Cennet ehli selamlaşır" ayetinde yer alan selamlaşanlardan olacağına da inanılmaktadır.

Kâfirûn Sûresi ile İlgili Hadisler

Kâfirûn Sûresi hakkında rivayet edilen bazı hadisler şunlardır:

  • Ebu Said el-Hudri (ra) rivayet ediyor: Rasulullah (sav) buyurdu ki: "Kim İhlâs ve Kâfirûn sûrelerini her gece okursa, Allah ona cennetten bir saray verir." (Tirmizî)
  • Abdullah bin Mes'ud (ra) rivayet ediyor: Rasulullah (sav) buyurdu ki: "Kim İhlâs ve Kâfirûn sûrelerini okursa, Allah Teâlâ ona cennetten bir saray verir." (Tirmizî)
  • Ebu Hüreyre (ra) rivayet ediyor: Rasulullah (sav) buyurdu ki: "Kim İhlâs ve Kâfirûn sûrelerini okursa, Allah Teâlâ ona cennetten bir saray verir." (Tirmizî)

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow