Connect with us

Güncel

Ramazan ayında oruç tutarken nelere dikkat edilmeli?

2017 Ramazan ayında yaklaşık 17 saat sürecek oruç sürecine vücudunuzu da hazırlamanız gerekiyor.

Published

on

Yaz mevsiminde günler uzun. Uzun günler oruç tutarken uzun süre açlık ve susuzluk anlamına geliyor. Yaklaşık 17 saat sürecek oruç sürecine vücudunuzu da hazırlamanız gerekiyor.

Metabolizmanızı Ramazan’a hazırlamak amacıyla beslenme alışkanlıklarınız ve uyku düzeninizle ilgili birkaç gün önceden bazı değişikler yapmalısınız. Ramazan’dan en çok etkilenen mide ve sindirim sisteminiz için sağlıklı tercihlerde bulunun.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, Ramazan başlamadan yapacağınız birkaç değişiklikle Ramazan’ı sağlıklı karşılamanın yollarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Ramazan’a kahvaltı ile başlayınKahvaltı gün boyu kişiyi zinde tutan en önemli öğün. Kahvaltı yapmama alışkanlığınız varsa mutlaka oruç öncesi şimdiden kahvaltı yapmaya kendinizi alıştırın. Kahvaltınızı düzenli yapıyorsanız her zamankinden daha erken saatte yapmaya başlayın.

Ramazan ayı boyunca bağırsaklarınızı düşününRamazan öncesi yağlı, şekerli ve tuzlu besinleri azaltın. Lif içeriği yüksek sebze ve meyve tüketin. Böylece sindirim sisteminiz rahatlayacak ve uzun açlık sürecine daha kolay uyum sağlayacaksınız. Meyvelerdeki şeker oranının da yüksek olduğunu hatırlayın ve günde bir iki porsiyon ile sınırlandırın.

Sahurdan en az yarım saat önce ilaç alın

Kişi acıktığında midesinde asit salgısı ve sindirim sisteminin hareketliliği azalıyor. Uzun süreli açlık aktif mide ülseri, onikiparmak bağırsağı ülseri ve gastriti olan kişilerde yakınmaların artmasına neden olabiliyor.

Midenizde ülser veya başka bir rahatsızlık varsa mutlaka doktora danışın. Sürekli asit baskılayıcı mide ilacı kullanan reflü hastaları ilaçlarını sahurdan 30-60 dakika önce almalı.

Az yemeye alışın

Oruca sayılı günler kala özellikle öğle yemeklerinde porsiyonları küçültün, salata gibi hafif yiyecekleri tercih edin, ara öğünleri azaltın.

Böylece uzun süren açlığa vücudunuzun daha kolay adapte olmasını sağlarsınız.

Sahura kalkmak için erken yatın

Ramazan; iftar ve sahur saatleri nedeniyle oruç tutanların biyolojik saatinin değiştiği bir dönem. Ramazan öncesi normal uyku saatinizden 1-2 saat önce uyumanız bu süreçte sahura kalkmanızı kolaylaştıracak ve gün içerisinde uykusuzluğa bağlı halsizlik ve yorgunluk hissetmenizi önleyecektir.

Kendinizi susuzluğa alıştırmayın

Birçok kişi için Ramazan’da en büyük sorun açlıktan çok susuzluk oluyor. Üstelik yaz aylarında terleme ve idrar yolu ile su atılımı artıyor.

Ramazan ayı öncesi su tüketmeyerek susuzluğa alışılacağının düşünülmesi oldukça yanlış. Günde en az 8-10 bardak su tuketin, su kaybını artıran kafeinli içeceklerin tüketimini sınırlandırın.

Sahurda ne yemeli?

Birçok kişi sahura kalkmadan oruç tutabileceğini düşünüyor. Oysa sahura kalkmadan tutulan oruç açlık süresini daha da artıracağından gün içerisinde mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Mutlaka sahura kalkmayı alışkanlık edinin.

Sahurda yumurta, peynir, süt ve yoğurt gibi protein içeriği yüksek besinlerin alınması tok kalmanıza yardım ediyor. Ayrıca ceviz ve badem gibi kaliteli yağ içeren besinler de sahur sofralarınızda yer almalı.

Ağrı kesiciler ülseri tetikliyor

Ağrı kesici ilaçların kullanımı midede tahriş ya da ülser oluşumunu kolaylaştırıyor. Bu nedenle bilinçsiz ağrı kesici kullanmamak, ağrının nedenini ortaya çıkarmak için doktora gitmek gerekiyor. Oruç tutacak kişilerin de şimdiden bilinçsiz ilaç kullanımına son vermesi şart.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular