Hadislerle Perşembe Günü ve Önemi

Her kim Perşembe günü 100 salavat getirirse, Allah onun günahlarını affeder." (Tirmizi)

 0  58
Hadislerle Perşembe Günü ve Önemi

Perşembe gününün bazı faziletleri olduğu rivayetlerde yer alır. Hadislerde Perşembe günü ile ilgili öne çıkan bazı rivayetler şunlardır:

1. Perşembe Günü Allah'a Dua Etmenin Makbuliyeti:

  • Ebu Hureyre (r.a)'den rivayet edilmiştir ki: Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Perşembe günü Allah'a dua eden her kulun duası kabul edilir. Perşembe günü, benim ümmetim için af ve mağfiret dileme günü olarak tayin edilmiştir." (Tirmizi)

  • Abdullah b. Abbas (r.a)'den rivayet edilmiştir ki: Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Perşembe günü Allah'a dua eden her kulun duası kabul edilir. Bu duanın kabul olma ihtimali, diğer günlere nazaran daha fazladır." (Tirmizi)

2. Perşembe Günü Tövbe Etmenin Makbuliyeti:

  • Ebu Said el-Hudri (r.a)'den rivayet edilmiştir ki: Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Perşembe günü tövbe eden her kulun tövbesi kabul edilir. Perşembe günü, tövbe edenler için Allah'ın rahmeti ve mağfireti artar." (İbn Mace)

3. Perşembe Günü Kuran Okumak:

  • Ebu Umamah el-Bahili (r.a)'den rivayet edilmiştir ki: Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim Perşembe günü Kuran okur ve Allah'tan dilekte bulunursa, duası kabul edilir." (Beyhaki)

4. Perşembe Günü Salavat Getirmek:

  • Ebu Hureyre (r.a)'den rivayet edilmiştir ki: Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim Perşembe günü 100 salavat getirirse, Allah onun günahlarını affeder." (Tirmizi)

5. Perşembe Günü Sadaka Vermek:

  • Ebu Said el-Hudri (r.a)'den rivayet edilmiştir ki: Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim Perşembe günü sadaka verirse, Allah onun sadakasını yetmiş kat artırır." (Tirmizi)

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow